Rekonstrukce bytového jádra

Jakou rekonstrukci zvolit?

Rozhodně nedoporučujeme rekonstrukce typu "polepíme to obkladem". Původní bytové jádro je již značně vyžilé a přes sebelepší a šetrnou údržbu je původní kovová kostra napadena korozí a v naprosté většině případů sotva drží pohromadě. Tímto "polepením" se toto jádro zatíží dalšími 200 - 300 kilogramy v podobě obkladů, lepících tmelů a spárovacích hmot, což je velmi nebezpečné z hlediska nosnosti původního jádra, které je tvořeno pouze slabou deskou polystyrenu polepeného milimetrovou vrstvou umakartu po obou stranách, vyztuženo pouze slabými smrkovými latičkami uvnitř tohoto "slepence". Navíc tato verze neumožní schovat instalace vody, odpadů a nové elektroinstalace. Takže voda a odpady povrchu a elektro do lišty??  To snad ne!

Další varianta je sádrokarton. Ovšem ani tato metoda není rozhodně vhodná pro tento účel. Sice se instalace schovají do příčky, ale kostra z plechových profilů podléhá zkáze vlivem vlhkosti stejně jako kostra původní. Navíc používané sádrokartonové desky jsou odolné vůči vlhkosti, nikoli vodě. Takže delším působením vody, která pronikne například prasklou spárou mezi obkladačkami(menší plošná stabilita) se deska rozmočí.

Třetí metoda je jednoznačně nejvhodnější. Pórobetonové příčky jsou dostatečně pevné, odolné, nezatěžují statiku budovy, pojmou veškeré instalace a jsou cenově velmi dostupné. Protipožární odolnost a zvukově izolační vlastnosti jsou nesporné. Takto zrekonstruované bytové jádro má všechny vlastnosti klasické zděné koupelny v rodinném domě.

 

Proč vlastně rekonstruovat bytové jádro?

Důvodů je hned několik:

- vzhled

Nic nevydrží na věky, tím spíš co se týče ne příliš vhodného postupu a volby materiálu při montáži původních "krabicových" jader v panelových domech, kde je velkým problémem zakrytí nevzhledných spojovacích lišt, fleků od vlhkosti prostupujících netěsnými spárami, plísně vykukující pod vanou a podobně.

 

- zvýšení požární a zvukové izolace

V případě vzniku požáru v bytě s již vyzděným bytovým jádrem se oheň nedostane do prostoru stoupačkové šachty, čímž jsou ušetřeni sousedé bydlící nad Vámi, jelikož tato šachta fungující jako "komín" je hlavní cestou, kudy má oheň šanci proniknout do vyšších pater. Naopak při vzniku požáru pod bytem s již zrekonstruovaným bytovým jádrem se oheň nedostane do bytu zdí, která tento byt od stoupačky odděluje. Původní "krabicové" jádro montované z vysoce hořlavých materiálů Vás rozhodně neochrání.

Nové zděné jádro také výrazně zlepšuje zvukovou izolaci, takže rušivé vjemy jako hádky sousedů, klepání řízků, sledování televize či splachování WC kdekoli v domě nejsou slyšet, nebo o poznání méně.

 

- údržba

Údržba obložených ploch je velmi jednoduchá - stačí trocha vody se saponátem nebo octem a obklady otřít hadrem namočeném v tomto roztoku. Vyzděné štukované plochy v případě potřeby přebílit.

 

V případě nutnosti jakýchkoli úprav ve stoupačkové šachtě námi rekonstruovaných bytových jader je řešen přístup do této šachty bez nutnosti bourání a sekání, což u jiných firem nebývá zcela běžné.